sobota, 14 stycznia 2012

Kokeshi

Siemka. Przed chwilą wstałam i zjadłam śniadanie. Muszę się trochę pouczyć... W sumie nie wiem na co, ale z czegoś na pewno ^^ Bo o 16 prawdopodobnie idę na mecz Kaczy. Co do wczoraj to było cudownie. Najpierw spacer tam, a potem wszyscy w piątkę(Kacza, Stella, Michałek, Ewelina i ja) szliśmy na dół, żeby mnie odprowadzić. Oni szli z przodu a my z Kaczą mogliśmy trochę pogadać, o prywatnych sprawach. Najlepsze było już na samym końcu jak się żegnaliśmy. Zostawię to do sb, nie wszyscy muszą o tym wiedzieć :*

Teraz znowu śnieg pada! Hurra! Szkoda tylko, że nie mamy ferii teraz ;( Ale i tak jest ładnie.

A teraz o Kokeshi:
"Pod koniec XIX wieku, liczni turyści zaczęli przybywać do gorących źródeł w górzystym regionie Tohoku, znajdującym się w na północno-wschodnim krańcu wyspy Honsiu.. Miejscowi rzemieślnicy, którzy przy pomocy tokarek produkowali drewniane przedmioty domowego użytku, zaczęli oferować gościom lalki o prostej cylindrycznej formie - kokeshi. Chętnie kupowane jako pamiątki z pobytu u źródeł, zdobywały coraz większą popularność i szybko podbiły całą Japonię.
Sztuka wyrobu kokeshi przekazywana była z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna, z mistrza na ucznia, czasem także z męża na żonę. Tradycyjny sposób wytwarzania oraz  charakterystyczne zdobienia i kształty, zachowały się jednak tylko w regionie Tohoku. Kokeshi, które stamtąd pochodzą, to kokeshi tradycyjne (dentō).  Ich kształt i sposób zdobienia nie zmienił się na przestrzeni dwustu lat. Obecnie istnieje jedenaście odmian tradycyjnych kokeshi. Po kształcie korpusu i główki, po charakterystycznych dla danego rejonu rzeźbieniach i ornamentach, wyrazie twarzy i fryzurze, łatwo można odróżnić gdzie powstała dana lalka.
Kokeshi tradycyjna jest dziełem całkowicie autorskim. Rzemieślnik poświęca się mu od początku do końca, uczestnicząc osobiście  w każdym etapie produkcji."


Trochę historii, a teraz zdjęcia:


To są tylko niektóre. Te co mi się najbardziej podobają. Tu znajdziecie więcej.
Lecę już! Papa ;*


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz ♥